Összes: | |
Ma: 1301 | Tegnap: 1591 |
Számláló indítva: 2010.12.01. | |
Online:61 |
A megye eladósodottsági adataiban jelentős változások álltak be. Az eddigiekhez képest a megyék eladósodottsági sorában néhány hellyel előbbre került. Első sorban a közüzemi tartozások miatt indult egyre több végrehajtási eljárás. A tapasztalatok alapján ez sok esetben magával rántja a jelzálog hiteleket is. A pénzintézetek manapság sokkal könnyebben csatlakoznak egy közüzemi-, közös költség- és egyéb tartozások miatt elindított végrehajtási eljáráshoz. Ez azt mutatja, hogy a lakosság már felélte tartalékait.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara utólagosan készít statisztikai kimutatást a végrehajtási eljárásokról, így 2011. évben 434.037 db végrehajtási ügy indult, melyekben a követelés összege 664.613.556.062 Ft volt.
Az eljárások 85 %-a 500.000 Ft alatti, míg csupán 1 %-a 10.000.000 Ft feletti értékű követelés.
Ezek a számok 2012. első félévében csaknem 20 %-kal növekedtek mivel a lakosság tartalékai elfogytak, és már a középréteg egy része is anyagi gondokkal küszködik.
Bács-Kiskun megyében a lakossági eladósodottsági adatok a következőképpen alakulnak:
A 2011.-es év azonos időszakához képest 2012. első félévében a tartósan bedőlt hitelek száma 13800-ról 16550-re növekedett, amely családonként négy főt számítva kb. 68000 lakost érint. Ez egy nagyobb város lakosságának felel meg. A nem banki hitelek miatt az idított végrehajtások száma ennek több, mint a duplája.
A kilakoltatási kvótának köszönhetően az idei évben csak az ügyek kisebb része jut el a kilakoltatási szakaszig. A PSZÁF adatai szerint 2012.-ben az alábbi leosztásban lehet kilakoltatásokat lefolytatni a megyében:
Jelen pillanatban a megyében 4.670 ingatlan vár árverésre. Ebből 2012. I. negyedévben 3 %-ot, azaz 136, a II. negyedévben 135 családot lehet kilakoltatni. Becslés alapján a III. negyedévben 150, a IV. negyedévben pedig 170 kilakoltatás várható. A többi kilakoltatás a következő években várható.
A tendenciákat jól mutatja, hogy a végrehajtások száma az 5 évvel ezelőtti 192.482 indított végrehajtási eljárás 2011 végéig 434 037-re növekedett. Ez csaknem 120 %-os növekedést jelent országosan. A 90 napot meghaladó tartozások a tavalyi 147.000-ről ez év májusáig 170.000-re nőttek.
A kilakoltatások száma a végrehajtások számához viszonyítva a tavalyi 0,0458 %-ról, amely csak jelképes volt, elérheti a százszorosát
Jelentős szempont az is, hogy letisztázódott, mely rétegek részére nem sikerült még megnyugtató adósmentős intézkedést tennie a kormányzatnak. Aki tudott, vagy akart az elmúlt évben már végtörlesztett. Azok jártak jól, akik ezt saját forrásból tudták megoldani. Akik csak simán forint-hitelre váltottak, azok még rosszabb helyzetbe kerültek, mint amilyenben voltak. A forintosítással és a 25 %-os tartozás elengedésével a szigorú feltételrendszer miatt csak 1-2 ezren tudtak élni. Az új típusú árfolyamgát igénybevétele még jelenleg is folyamatban van, amely az átmeneti könnyítéssel ideiglenesen sok családot megmenthet.
Előzetes információk szerint a megyében csak nagyon korlátozott lehetőségek vannak a kilakoltatottak elhelyezésére. A kisebb települések egyáltalán nem rendelkeznek ideiglenes lakhatást biztosító feltételekkel, ez a nagyobbaknál is csak korlátozottan áll rendelkezésre.
A Banki és Végrehajtási Károsultak Fogyasztóvédelmi Egyesület több új megoldási javaslatot juttatott el az illetékesekhez. Az egyesület az egész országban ingyenes tanácsadást biztosít. Az ezzel kapcsolatos információkat az érintett családok megtalálhatják a www.bankikarosultak.hu honlapon.
Talán a 2012-es év lesz a legrosszabb a pénzügyi válság évei között. Egyrészt: megmutatja, kik „maradnak talpon” és fizetik tartozásaikat, másrészt kiderül: kik azok, akiknek erre már nincs esélyük és lehetőségük.
Az Egyesület minden önkormányzat részére felkérést küldött, hogy hirdetményét az ingyenes tanácsadásról tegye elérhetővé a bajba jutottak részére Sajnálatosnak tartjuk, hogy a megyében az önkormányzatok csaknem 50%-a eddig még nem élt ezzel a lehetőséggel. Ez is jól mutatja a társadalom fásultságát.
Kovács László
főtitkár
Banki és Végrehajtási Károsultak
Fogyasztóvédelmi Egyesület